The Boom - The Beatles Revival Band & Orchestra


Historie orchestru

Historie koncertů The Boom s orchestrem se začala psát v roce 1997. V průběhu roku se začal realizovat nápad vzniklý již před časem na sestavení orchestru, který by umožnil hrát i náročné studiové skladby. Inspirací byla kniha not, ve které bylo zapsáno vše od hlasů až po bicí přes smyčcové a dechové partitury.
7. Vánoční koncert v Domu kultury chemiků navštívilo asi 800 posluchačů. Smyčcovou sekci tvořila část hudebníků z Bendova komorního orchestru. Dechová sekce čítala 3 hudebníky – trubka, 2 x saxofon. Dívčí sbor tvořil asi 6 dívek.
V následujícím roce skupina dostala pozvání do klubu „C“ v Plzni, ale koncert nebyl vůbec vydařený, protože se zvukovka protáhla hodně přes příchod návštěvníků koncertu a samotné vystoupení nevyznělo vůbec dobře.
Postupem času přicházeli stále lepší hudebníci, z ústeckého městského divadla, z orchestru Základní umělecké školy Evy Randové, z teplické konzervatoře aj.. S příchodem každého nového hudebníka nastal větší či menší zlom ve zvuku a kvalitě sekce. Tím správným směrem samozřejmě. Tento proces neustále probíhá a v současné době čítá základní kádr orchestru zhruba 70 hudebníků. A samotní stávající muzikanti tak procházejí dalším vývojem.
Výrazným zlomem byl příchod mladší části dívčího pěveckého sboru Luscinia. Potvrzení spolupráce nastalo zhruba 3 týdny před 11. Vánočním koncertem. Proběhlo několik zkoušek a splynutí s původním dívčím sborem a stoupla jak kvalita doprovodných vokálů, tak úroveň z hlediska vizuálního.
V roce 2002 zaujal Vánoční koncert ústeckého kapitána hudebního byznysu Karla Honsu. Slíbil, že určitě musíme něco společně udělat. Úvodní akcí spolupráce byl 1. Máj v Litvínově. Byly trochu problémy se zvukovou, byla strašná zima a celkově nic moc. Mnohem lepší byl koncert na zaplacení právní ochrany (DAS) pro ústeckou záchranku. Konal se 27.5. 2003 v ústeckém Městském divadle a hosty (kteří hráli po nás) byli samotní Backwards. Sou fakt dobrý ale v některých momentech (i mimo pódium) jsou „bítlsovštější než bítls“. Celkově to byl úžasný večer a obě kapely měli skvělou, místy až nevázanou odezvu.
Třetí akcí v roce 2003, která ovšem již šla mimo Káju, byl benefiční koncert na podporu občanského hnutí Spirála, které pečuje o lidi v krizových situacích. Také moc moc hezký večer a náš koncert měl velký úspěch. Dále vystoupili kladenští Beatles Revival (The Teplo) a dívčí pražská skupina The Apples. V srpnu 2004 byli Boom s orchestrem pozváni na letní hudební festival s nejdelší tradicí „Trutnov Open Air“ Na tomto festivali se Boom objevili již několikrát (1997, 2002, 2003), ale vždy jen v malé čtyřčlenné sestavě a na vedlejším pódiu. Tentokrát bylo vystoupení umístěno na hlavní pódium v letním kině a v programu byla skupina uvedena hned po hlavní hvězdě, britské rockové legendě Motörhead. Přípravy byly hodně komplikované, ale největší zdržení bylo způsobeno odklízením po vystoupení Lemmyho partičky. Koncert začal někdy kolem třetí hodiny ranní z pátka na sobotu s asi dvouhodinovým zpožděním. V areálu přesto vydrželo několik tisícovek návštěvníků a vystoupení mělo velký úspěch. Na pódiu se objevil dosud asi nejpočetnější orchestr čítající přes 50 hudebníků. Taky jsme to pak pěkně oslavili do pozdních odpoledních hodin druhého dne. A v sobotu večer nanovo. Druhým trutnovským zjevením byl zahajovací koncert na velkém pódiu v následujícím roce 2005. Atmosféra a početnost publika byly o poznání slabší, protože v pravé poledne bylo v areálu návštěvníků ještě pomálu.
Zatím největším koncertem v historii The Boom Beatles Revival Band and Orchestra byl 15. Vánoční koncert 17.12. 2005 v barokním kostele sv. Vojtěcha. V orchestru přibylo pár nových tváří a koncert je vrcholem všeho dosud vykonaného. V prosinci 2006 bude těleso slavit 10 let hraní s orchestrem a dá se očekávat, že to ve velkém sále Kulturního domu chemiků bude opět síla.
Na tomto místě je třeba poděkovat všem hudebníkům a dalším, kteří na s realizací koncertů a vystoupení s orchestrem pomáhají. Například zápisy not v knize partitur nebyly v žádném případě věrné a dokonalé a nad jejich úpravou a rozepsání aranží, strávili mnoho času vedoucí jednotlivých sekcí. Především Jirka Němec (saxofon), Petr Zavázal a Jan Klimenda (housle). Novodobě to pak byly Míša a Veronika Opluštilová (cello, housle) a dirigent orchestru Honza Brambůrek, který uvedl notové zápisy do konečné podoby. Spolupráci s Vámi pokládáme to ze veliké štěstí. Děkujeme. Je skvělé, že z tělesa se za všechny ty roky začíná stávat parta kamarádů, která se vždy ráda na vystoupení sejde.

Repertoár

Seznam skladeb 17. Vánoční koncert The Boom and Orchestra

1 The End

2 Sgt. Pepper`s LHCB

3 With a little help from

4 All You Need Is Love

5 Across The Universe

6 Something

7 The Long and Winding

8 Penny Lane

9 The Magical Mystery Tour

10 I Am The Walrus

11 Strawberry Fields Forever

12 She´s leaving home

13 Because

14 Eleanor Rigby

15 La De Da

16 Got my mind set on you

17 Lady Madonna

18 For No One

19 Isn´t it a pity

20 Yesterday

21 I Me Mine

22 Got To Get You Into My Life

23 Fool on the hill

24 Let It Be

25 Jealous Guy

26 Imagine

27 Here Comes The Sun

28 Obladi – Oblada

29 Yellow Submarine

30 All things must pass

31 Good Night

32 My Sweet Lord

33 Hey Jude

34 Sgt. Pepper Reprise

35 A Day In The Life

36 Golden Slumbers – The End

37 Happy X-mass

38 Give Peace A Chance

39 Come Together

40 Lucy In The Sky With Diamonds

41 What in the world

42 Real Love

43 While My Guitar Gently Weeps

44 Don`let me down

45 Back In The USSR